تبلیغات
وبسایت گردشگری خوزستان - امیدیه- آشنایی با این شهر نفت خیز
وبسایت گردشگری خوزستان

با ما بصورت مجازی خوزستان را بگردید

امیدیه- آشنایی با این شهر نفت خیز

پنجشنبه 20 خرداد 1389

نوع مطلب :گردشگری صنعتی، شهرهای استان خوزستان، 

کهن این شهر «سی برنج» بوده است، ولی پس از یافت نفت در سال 1279 خورشیدی، ساکنان محلی با گویش لری نام «امیدی هه» ، یعنی «امیدی است» بر آن گذاشتند.

هسته نخستین شهر امیدیه محلی به نام آسک بود که در نزدیکی روستای آسیاب در جنوب خاوری امیدیه جای داشت. در سفرنامه های تاریخی به آتشفشان آسک اشاره شده است؛ این آتشفشان که اکنون به«کوه سوخته» شناخته می شود، در کنار جاده امیدیه به آغاجاری جای دارد.

خانه های کارکنان شرکت نفت، بافت اصلی این را تشکیل داده است.خانه های کارکنان شرکت گاز نیز در شش کیلومتری امیدیه در میان کوه ها، در جایی به نام «میانکوه» قرار دارند.

از رودخانه های مهم امیدیه می توانبه رودخانه زهر، رودخانه خیرآباد، و رودخانه مارون اشاره کرد.

مناطق نفت خیز امیدیه

امیدیه با 9.5 میلیارد ذخیره نفت، یکی از بزرگترین مناطق نفت خیز جهان است. که نزدیک به 60% نفت خام کشور را دارا است. نفت در این منطقه در لایه ای از شنگ آهک به نام آسماری یافت می شود که ضحامت لایه آن به 300 متر و در ژرفای 2500 متری زمین است. عملیات کند و کاو در این منطقه از سال 1305 خورشیدی آغاز شد.

کرنج: در 24 کیلومتری شمال خاوری میانکوه جای دارد و یافتن نفت در آن از سال 1342 خورشیدی آغاز شد. برآورد ذخیره نفت در این میدان نفتی حدود 1.3 میلیارد بشکه است.

پارسی: برآورد ذخیره نفت در این میدان حدود 3 میلیارد بشکه است.

مارون: نخستین چاه نفت در این میدان در سال 1342 خورشیدی کنده شد. برآورد ذخیره نفت در این میدان 6 میلیارد بشکه است.

پازنان: این میدان در جنوب خاوری امیدیه جای دارد. نخستین چاه نفت امیدیه در این میدان در سال 1305 کنده است. در هنگام جنگ جهانی دوم، گاز از چاه های پازنان به وسیله خط لوله گچساران به آبادان منتقل و در آنجا از تولید گازولین، بنزین هواپیما تهیه می شد.

رگ سپید: در سال 1344 خورشیدی در این میدان در چاه نفت کنده شد.

این پالایشگاه در 40 کیلومتری میانکوه و در زمینی به بزرگی 84 هکتار در بلندی 300 متری از دریا ساخته شده است. ساخت این پالایشگاه در سال 1346 آغاز شد و در سال 1350 خورشیدی به بهره برداری رسید. ظرفیت هر بخش پالایش گاز در این پالایشگاه برابر 6.8 میلیون متر مکعب گاز در روز است. اندازه آب مصرفی این پالایشگاه در روز حدود 8000 تر مکعب است که از رودخانه مارون فراهم می شود.

پالایشگاه بید بلند

این پالایشگاه در 40 کیلومتری میانکوه و در زمینی به بزرگی 84 هکتار در بلندی 300 متری از دریا ساخته شده است. ساخت این پالایشگاه در سال 1346 آغاز شد و در سال 1350 خورشیدی به بهره برداری رسید. ظرفیت هر بخش پالایش گاز در این پالایشگاه برابر 6.8 میلیون متر مکعب گاز در روز است. اندازه آب مصرفی این پالایشگاه در روز حدود 8000 تر مکعب است که از رودخانه مارون فراهم می شود

 

 
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها

Powered by WebGozar