تبلیغات
وبسایت گردشگری خوزستان - بقعه سبز قبا و امامزاده حیدر در خوزستان
وبسایت گردشگری خوزستان

با ما بصورت مجازی خوزستان را بگردید

بقعه سبز قبا و امامزاده حیدر در خوزستان

سه شنبه 26 بهمن 1389

نوع مطلب :گردشگری مذهبی، مناطق گردشگری، 

امامزاده حیدر (ع) در بهبهان

در شهرستان بهبهان بقعه متبركه امامزاده حیدر (ع) معروف به آقاى پیرحیدر از فرزندان موسى بن جعفر (ع) قرار دارد.

آقا پیرحیدر در سال ۲۲۰ ه.ق به همراه امامزاده احمد بن موسى كاظم (ع) معروف به شاه چراغ از مدینه منوره به ایران هجرت كرد. بعد از جنگ و درگیرى و پراكنده شدن لشكر آن حضرت، به قریه كوشك دشت آمد. كفار ، امامزاده حیدر (ع) را تعقیب و بار دیگر در كنار رودخانه خشك (آب خروار) جنگ سختى میان آنان درگرفت. پس از آن دشمن از تعقیب وى دست كشید و ایشان خسته از جنگ به باغى وارد شد كه باغبان این باغ امامزاده عظیم‌الشأن را كه در حال استراحت بود به شهادت رساند. مرقد این بزرگوار در مركز شهر بهبهان واقع است.

 

بقعه سبز قبا در دزفول

در كنار خیابان امام خمینی بعد از خیابان سی‌متری دزفول بقعه معروف به سبزقبا قرار گرفته است،‌ بنای این بقعه كاملاً نوسازی شده و هیچ اثر قدیمی در آن نگذاشته‌اند. یك شجره‌نامه دردفتر بقعه بر لوحی روی كاغذ نوشته شده و در این لوحه بنا به روایت سید نعمت‌الله شوشتری در كتاب «المجموعه» صاحب بقعه را برادر حضرت امام رضا علیه‌السلام خوانده است كه غریب به شهر دزفول در آمده و میهمان زنی به نام زبیده بوده است كه فرزند او بر اثر دعای سید سبزقبا بهبود یافته است

بقعه سبز قبا در دزفول

در كنار خیابان امام خمینی بعد از خیابان سی‌متری دزفول بقعه معروف به سبزقبا قرار گرفته است،‌ بنای این بقعه كاملاً نوسازی شده و هیچ اثر قدیمی در آن نگذاشته‌اند. یك شجره‌نامه دردفتر بقعه بر لوحی روی كاغذ نوشته شده و در این لوحه بنا به روایت سید نعمت‌الله شوشتری در كتاب «المجموعه» صاحب بقعه را برادر حضرت امام رضا علیه‌السلام خوانده است كه غریب به شهر دزفول در آمده و میهمان زنی به نام زبیده بوده است كه فرزند او بر اثر دعای سید سبزقبا بهبود یافته است.
سید سبزقبا قبل از وفاتش به آن زن وصیت كرده كه نامه او را به حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) كه از راه دزفول عازم خراسان بوده است برساند. مطلعین دزفول می‌گویند كه بقعه سبزقبا مانند بقعه عباس علی دزفول به شكل گنبدی خیاری بوده است. ساختمان بقعه با گنبد خیاری از آثار دوره تیموری و سلجوقی است و بی‌شك اگر بقعه سبزقبا را معدوم نكرده بودند یك اثر هنری معماری در دزفول بیش از امروز باقی بود.

 
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها

Powered by WebGozar