تبلیغات
وبسایت گردشگری خوزستان - قلم نی دزفول بهترین قلم نی دنیا
وبسایت گردشگری خوزستان

با ما بصورت مجازی خوزستان را بگردید

قلم نی دزفول بهترین قلم نی دنیا

سه شنبه 21 اردیبهشت 1389

نوع مطلب :شهرهای استان خوزستان، 

یکی از ارکان اقتصادی مردم دزفول که همواره زبانزد مردم ایران و بعضاً جهان است ، گذشته از خلاقیت های اقتصادی و سنتی ، استعداد بالقوه این مردم در زمینه های زراعت و کشاورزی است.
محصول قلم نی كه از حدود سیصد سال پیش در دزفول رایج شد و سریعا
  توسعه پیدا كرد ، دو فقره از اقلام و كالاهای عمده تجاری دزفول است كه نه تنها در تمام ایران بلكه به كشورهای دیگر از قبیل ، تركیه، مصر ، چین ، عراق و برخی دیگر از كشورهای خاورمیانه صادر و مورد مصرف بوده است و اوج رونق این صنعت را از اوایل حكومت قاجار تا اواسط حكومت رضا شاه می توان به حساب آورد البته هم اكنون نیز قلم نی دزفول به اكثر نقاط ایران بالأخص به تهران و اهواز فرستاده می شود .
گفته می شود برای اولین بار ، پدر مرحوم حاج محمد باقر قلمبر ، قلم این درخت را از هندوستان به دزفول آورد و از آن پس كشت این محصول رواج یافت و وجود نامهای خانوادگی قلمبر، قلمكار، قلمبران ، قلمكاران و ... قرینه هایی است بر توسعه و گستردگی این صنعت ، كه با وجود لزوم داشتن مهارت تام و خبرگی در بار آوری و پرورش آن ، افراد زیادی از خانواده های دزفولی به این كار اشتغال داشتند .

 

مدت ثمردهی هر بوته ی قلم نی ده سال است و پس از آن باید این بوته ی پیر را دربیاورند و به جای آن یک قلمه ی جوان و نو بزنند.
بهترین نوع قلم نی ، مشكی یك دست است و قلم نی های ابلق و دو رنگ و قهوه ای كه آفتاب كمتری به آنها تابیده است از مرغوبیت كمتری برخوردارند و از نوع درجه دو محسوب می شوند و گفته اند كه در هیچ جای ایران ، نمی توان قلم نی را به این كیفیت پرورش داد .
«خاطره ای از سید محمد منتظری (نویسنده کتاب شهر من دزفول) در خصوص قلم نی دزفول»:
(چندین سال پیش در یك مغاز? بزرگ در بازار بین الحرمین تهران ، یك نوع قلم نی خیلی خوشرنگ دیدم ، قیمتشان را از فروشنده پرسیدم . گفت دانه ای پنج ریال ، نوعی دیگر قلم نی باریك و سیاه رنگ داشت كه كمی هم خمیده بودند . فكر كردم كه اینها با قیاس با قلمهای قبلی باید قیمتی بین یك تا دو ریال داشته باشند . وقتی قیمتشان را پرسیدم ، با كمال تعجب گفت : اینها هر عدد سی تومان است . گفتم چه خبره؟ مگر از طلا ساخته شده اند ، فروشنده گفت: آری از طلا هم بالاترند ، اینها قلم نی دزفولند و در تمام دنیا معروفند . قلم هایی كه اول دیده بودی نی معمولی شمال هستند كه رنگشان می كنند و اصلا قابل قیاس با اینها نیستند . از خودم خجالت كشیدم كه اینها محصول شهر خودم هستند و من نسبت به شناخت و ارزش آنها بیگانه ام .»

 

 

 

 

 

 
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها

Powered by WebGozar