تبلیغات
وبسایت گردشگری خوزستان - آبشار های آبی شوشتر
وبسایت گردشگری خوزستان

با ما بصورت مجازی خوزستان را بگردید

آبشار های آبی شوشتر

سه شنبه 14 اردیبهشت 1389

نوع مطلب :گردشگری طبیعی، مناطق گردشگری، 

محوطه آبشارهای شوشتر در جنوب پل بند گرگر و خیابان شریعتی واقع شده است. دقیقا ًمشخص نیست كه این محوطه در چه زمانی بوجود آمده ولی شواهد موجود نشان می دهد كه احتمالاً در دوره ساسانی، خصوصاً در زمان سلطنت شاپور اول بنا شده است. طبق نوشته كتاب تذكره شوشتر، در زمان اردشیر بابكان (بنیانگذار سلسله ساسانی در سال 224میلادی) بخاطر اینكه آب را به شرق و جنوب شوشتر رسانده و كشاورزی منطقه را رونق دهند، ساخت رود  گرگرشروع  و تا سلطنت شاپور،فرزند اردشیر، ادامه یافت.

 

 

بر روی این نهر، پل بند گرگر ساخته شد،  كه نه تنها از طغیان آبهای اضافی جلوگیری می كرد، بلكه شهر شوشتر را با شرق آن ( مسجد سلیمان و اهواز) مرتبط می ساخت.بطوری كه درگذشته نزدیك این پل بند، دروازه گرگر وجود داشت. درون محوطه آبشارها، حدود 40 آسیاب وجود داشت كه این آسیاب ها در بخش شمالی، شرقی و غربی قرار داشتند. از آسیاب ها برای تهیه آرد استفاده می شد.به مرور زمان بر اثر حوادث طبیعی (سیل و زلزله) وعوامل انسانی اكثر این آسیاب ها رو به تخریب نهادند.در حال حاضر آسیاب رضا گلاب توسط پایگاه میراث فرهنگی سازه های آبی تاریخی شوشتر، مرمت و در حال فعالیت می باشد.

 

در سال 1312 هجری شمسی، تاسیسات تولید برق در ضلع شمالی محوطه بوجود آمد كه با ولتاژ 110 ولت، برق بخشی شوشتر را تامین می كرد. در سال 1332 هجری شمسی  كارخانه برق مستوفی جانشین تا‌سیسات قبلی گردید.

 

علاوه بر موارد ذكر شده جهت تامین یخ مورد نیاز منطقه، كارخانه یخ جولازاده به سال 1334 هجری شمسی در ضلع غربی محوطه اضافه گردید.

 

یكی از مناطق زیبا و دیدنی در این مجموعه، محوطه سیكا می باشد. تا چند سال پیش اهالی شهر از سیكا بعنوان تفریحگاه استفاده می كردند. سیكا، شباهت زیادی با معابد صابئین دارد، بنابراین میتوان احتمال داد كه در گذشته (قبل از اینكه صابئین از شوشتر به اهواز هجرت كنند) عبادتگاه صابئین دراین مكان قرار داشته است.

 

محوطه  آسیاب ها و آبشارهای شوشتر، دارای كاركرد صنعتی، اقتصادی و تفریحی بوده و مهمترین بخش این شهر در دوره های مختلف محسوب میشد. بعنوان مثال مادام دیولافوا، كه در دوره قاجار از شوشتر دیدن نموده، می نویسد: «تنها بخشی از شهر شوشتر كه فعالیت اقتصادی در آن جریان دارد، محوطه آبشارها میباشد.»

 

هیچ مكانی را در جهان نمیتوان پیدا كرد كه همچون محوطه آبشارهای شوشتر ویژگی های مختلف را یك جا در خود جمع كرده باشد. بازدید كنندگان داخلی وخارجی كه این محوطه بازدید بعمل می آورند، با مشاهده

دهانه های خروجی  آب و بخش های دیگر منطقه شگفت زده میشوند

 

%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%B1%20%D9%85%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%AA
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها

Powered by WebGozar