تبلیغات
وبسایت گردشگری خوزستان - مرقد مطهر علی بن مهزیار اهوازی-نائب امام زمان(عج)
وبسایت گردشگری خوزستان

با ما بصورت مجازی خوزستان را بگردید

مرقد مطهر علی بن مهزیار اهوازی-نائب امام زمان(عج)

شنبه 4 اردیبهشت 1389

نوع مطلب :گردشگری مذهبی، مناطق گردشگری، 

علی‌ابن مهزیار اهوازی ، که در قرن سوم هـ. ق می‌زیسته‌است، از فقها، محدثان و دانشمندان معروف شیعه و از نزدیکان امام رضا، امام جواد، امام هادی، و امام حسن عسکری بوده و احکام دینی را نزد آنها فرا گرفته و در برخی از مناطق، بخصوص در اهواز به عنوان نماینده ایشان بوده‌است.

 

علی‌ابن مهزیار از مردم دورق (شادگان امروزی) بود که بعداً در اهواز ساکن شد. محل تولد ایشان هندیجان می‌باشد ولی با توجه به اینکه در قرن سوم هـ.ق هندیجان از توابع شهر دورق بود لذا او را اهل دورق معرفی کرده‌اند.


پدر وی مذهب نصرانی داشت و سپس مسلمان شد و علی نیز به تبعیت از پدر در نوجوانی مسلمان گردید.

براساس برخی روایات وی در زمان امام حسن عسکری درگذشته‌است. بنابر روایات تاریخی هنگامی که مأمون خلیفه عباسی دستور داد تا امام رضا به عنوان ولیعهد او از مدینه عازم خراسان شود امام در مسیر حرکت خود در روز شانزدهم صفر سال ۲۰۱ هـ.ق وارد اهواز شد و چند روزی در این شهر توقف نمود. بعداً در محل اقامت امام مسجدی به نام مسجدالرضا بنا گردید که علی‌ابن مهزیار وصیت کرد پس از مرگ او را در مسجد مذکور دفن کنند. در قسمت غربی بقعه وی و پیوسته به مقبره سالنی وجود دارد که احتمالاً همان مسجدی است که به آن اشاره شد.


در شمال شهر اهواز نزدیك رود خانه كارون ،بقعه ای به چشم میخورد كه صاحب این بقعه علی فرزند مهزیار معروف به اهوازی ،فقیهی صاحب نام و دانشمندی سترگ وعالمی جلیل القدر و محدثی صادق است كه درسنه 200هجری قمری می زیسته است .


وی علاوه بر جنبه روحانیت ،در سیاست نیز صاحب نظر بوده واداره قسمتی از كارهای اعتقادی وسیاسی منطقه را به عهده داشته است.وی از شیفتگان خاندان عصمت وطهارت بوده كه به اهل بیت علیه السلام عشق می ورزیدو هیچ گاه از پشتیبانی آنها دریغ نداشته است


ایشان دارای تألیفات باارزشی كه همگی سرمایه های فقهی ودینی عالم تشیع می باشند و به عنوان منابع احكام واحادیث از آنها استفاده می شود.این عالم بزرگوار پس از شهادت امام حسن عسكری (ع)راه حجاز را می پیمایدوبرای دیدن امام زمانش طریق راه میكند كه بعد از 20سفر به دیدار مهدی فاطمه (عج)نائل میگردد.


«علی» فرزند «مهزیار» معروف به اهوازی ، فقیهی صاحب نام و دانشمندی سترگ و عالمی جلیل القدر و محدثی «صادق» و آشنا به سیاست بوده است كه سرپرستی قسمتی از كارهای اقتصادی و سیاسی منطقه را به‌عهده داشتند. به اهل بیت و ائمه هدی (ع) علاقه فراوان داشت و هیچگاه از پشتیبانی خود نسبت به این خانواده دریغ نكرد.


او از شاگردان برگزیده امام هشتم حضرت رضا (ع) و از جانب آن حضرت جانشین «عبد‌الله بن‌ جندب»، وكیل امام «صادق» و امام «كاظم (ع)» شدند و توقیعاتی از جانب امام «جواد» و امام «هادی (ع)» به او رسید كه بیانگر شأن و منزلت و عظمت و مقام این عاشق دلسوخته «اهل بیت (ع)» است.

 

بقعه متبركه ایشان درساحل رودخانه كارون درشهر اهواز واقع شده است.

 
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها

Powered by WebGozar