تبلیغات
وبسایت گردشگری خوزستان - کاخ آپادانا شوش + گزارش تصویری
وبسایت گردشگری خوزستان

با ما بصورت مجازی خوزستان را بگردید

کاخ آپادانا شوش + گزارش تصویری

چهارشنبه 1 اردیبهشت 1389

نوع مطلب :گردشگری تاریخی، مناطق گردشگری، 

محوطه باستانی شوش در شهر شوش، محوطه وسیعی را در برمی‌گیرد، كه بناها و سازه‌های معماری بسیار متنوعی پیش از تاریخ تا دوران اسلامی را در خود جای داده است. كاخ «آپادانا» یكی از باشكوه‌ترین كاخ‌های آن از شهرت عالمگیر برخوردار است.

كاخ آپادانا به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی در حدود سال‌های 515_521 پیش از میلاد در شوش روی آثار و بقایای عیلامی بنا نهاد شد. دیوارهای كاخ از خشت و ستون‌های آن از جنس سنگ است.

كاخ داریوش دارای قسمت‌های مختلفی از جمله تالار بار عام، دروازه و كاخ پذیرایی و همچنین دارای سه حیاط مركزی است. دیوارهای كاخ از خشت با نمای آجری و ستون‌های آن از سنگ است. كاخ داریوش واحدهای مختلفی از جمله تالار بار عام، حرم‌سرا، دروازه و كاخ پذیرایی و همچنین سه حیاط مركزی دارد. دیوارهای داخلی كاخ با آجر لعابدار منقوش با طرح‌های سربازان گارد جاویدان، شیر بالدار و نقش گل نیلوفر آبی مزین بوده‌اند كه بقایای به‌جای‌مانده آنها در موزه‌های خارجی و داخلی نگهداری می‌شوند.

 

 زیباترین آثار به دست آمده از ایوان‌های كاخ، آجرهای لعابدار منقوش، با طرح‌های سرباز گارد جاویدان، شیر بالدار و نقش گل نیلوفر آبی است. ستون‌های سنگی این كاخ متشكل از چند قسمت، زیرستون، پایه ستون، شالی‌ستون، ساقه ستون، گل ستون و  سرستون است. كه‌ سر ستون به شكل نیمه جلویی دو گاو كه زانو زده و پشت به هم داده‌اند، است. 

ستون‌ها و دیوارهای آپادانا 22 متر ارتفاع داشتند اما بلندی بقیه قسمت‌ها كمتر و سقف آن‌ها گهواره‌‌ای و از خشت ساخته شده است. از تزئینات كاخ اطلاعی در دست نیست ولی كف بسیاری از قسمت‌های از مصالحی ساخته شده كه قرمز رنگ بوده است.  

بخش‌های مهمی از كاخ آپادانا در زمان اردشیر اول(461 پیش از میلاد) دچار حریق شد كه در زمان اردشیر دوم(359 پیش از میلاد) بازسازی شد. شهر شوش در حمله اسكندر مقدونی در حدود سال 320 پیش از میلاد ویران شد.

 

 واژۀ آپادانا به معنای بار عام است. آپادانا محل اصلی برگزاری گردهمایی ها و تالار مجمع عمومی ضیافت های نمایند گی ملل بوده است.این كاخ از یك تالارمركزی و 3ایوان تشكیل شده است. 3ایوان مشابه در جوانب تالار آپادانا را در میان گرفته اند . سقف هر ایوان برفراز 12 ستون سنگی در دوردیف استوار بوده است. و تالار مركزی 36ستون 20 متری دارد كه مجموعأ 72 ستون سنگی باشكوه سقفی را برسر دارند.

 

 
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها

Powered by WebGozar