تبلیغات
وبسایت گردشگری خوزستان - فعالیت اقتصادی و صنعتی خوزستان
وبسایت گردشگری خوزستان

با ما بصورت مجازی خوزستان را بگردید

فعالیت اقتصادی و صنعتی خوزستان

سه شنبه 18 اسفند 1388

استخراج نفت خام و گاز طبیعی

استان خوزستان به عنوان مركز اصلی فعالیت استخراج نفت خام و گاز طبیعی در كشور می باشد.اولین چاه نفت ایران در سال 1287 (1908 میلادی) در منطقه مسجدسلیمان به بهره برداری رسید و پس از ادامه عملیات اكتشافی، سایر حوزه های نفتی ( هفتكل ، نفت سفید، آغاجاری، لالی، اهواز و مارون) كشف و بهره برداری از آنها آغاز شده است. در حال حاضر بیش از 46 درصد میادین نفتی كشور و تعداد زیادی از میادین مستقل گازی كشور در استان خوزستان قرارداشته. و حدود 70درصد از نفت خام استخراج شده در كشور به این استان تعلق دارد .

همچنین بیش از 50 درصد از ارزش افزوده فعالیت « استخراج نفت خام و گاز طبیعی» در كشور متعلق به استان خوزستان می باشد .

نفت خام استخراج شده به مصارف پالایشگاههای داخلی رسیده یا برای صدور به خارج از كشور به ترمینال صادراتی خارك به وسیله خطوط لوله انتقال می یابند.

 

 صنعت                                    

فعالیتهای عمده صنعتی دراستان خوزستان با احداث پالایشگاه نفت در آبادان درسال1292 پایه گذاری شد.

در دهه 50-1340، شركتهای كشت و صنعت هفت تپه ، تصفیه شكراهواز، گروه ملی صنعتی فولاد اهواز، نورد لوله اهواز، لوله سازی اهواز، پتروشیمی آبادان ، شركت شیمیایی پاسارگاد،‌ مجتمع شیمیایی رازی ، پالایشگاه گاز بید بلند و كاغذ پارس مورد بهره برداری قرار گرفتند. در این دهه، قرارداد تأسیس شركت پتروشیمی بندر امام به امضاء رسید و بهره برداری از فاز اول آن در اواخر سال 1369 آغاز شد.

دردهه60-1350، شركت كشت وصنعت كارون، كارخانه سیمان بهبهان، شركت فارسیت اهواز، مجتمع پتروشیمی فارابی، شركت كربن و تعدادی از كارخانجات آجر ماشینی مورد بهره برداری قرار گرفتند و مجتمع فولاد اهواز، نورد سنگین كاویان، شركت صنعتی سپنتا و لوله سازی خوزستان تأسیس شدندكه پس از خاتمه جنگ تحمیلی در سالهای 70-1368، بهره برداری از آنها آغاز شد.

در سال 1386، تعداد 460 كارگاه صنعتی دارای 10نفر كاركن یا بیشتر در استان خوزستان فعالیت داشته اند .

 تولید انرژی الكتریكی

استان خوزستان به لحاظ ویژگی های طبیعی و جریان رودخانه های بزرگ ، از قابلیت های زیادی برای تولید انرژی الكتریكی برخوردار بوده است . درسال 1385، 4/21 درصد از ظرفیت نامی نیروگاههای نصب شده و 2/17 درصد از انرژی الكتریكی تولید شده در كشور متعلق به این استان بوده واستان خوزستان از این لحاظ در رتبه اول در بین سایر استانهای كشور قرار داشته است. درسال 1385، 8/50 درصداز انرژی الكتریكی تولید شده در استان خوزستان متعلق به نیروگاههای آبی بوده و سهم نیروگاههای آبی این استان از میزان انرژی برقابی تولید شده در كشور، 92.5درصد بوده است.

فعالیت بازرگانی خارجی ( بنادر)

همجواری استان خوزستان با خلیج فارس(كه مهمترین آبراه جهانی برای تجارت بین المللی میباشد) و فاصله نزدیكتر این استان با پایتخت و مراكز مهم اقتصادی كشور (اصفهان، تبریز، اراك و.. ) در مقایسه با سایر استانهای جنوبی، قابلیت و جایگاه بسیار مهمی برای آن در امر بازرگانی خارجی ایجاد نموده و شكل گیری بنادر استان، متأثر از این قابلیت ها بوده است.

سهم استان خوزستان در تولید ناخالص ملی :

 با توجه به قابلیتها و امكانات موجود در استان خوزستان، سهم عمده ارزش افزوده بخشها و رشته فعالیتهای اقتصادی كشور متعلق به این استان می باشد. در سال 1384، 6/15درصد از ارزش تولید ناخالص داخلی كشور متعلق به استان خوزستان بوده و پس از استان تهران با فاصله بسیار زیادی از دیگر استان های كشور؛ در مرتبة دوم قرار داشته است .
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها

Powered by WebGozar