تبلیغات
وبسایت گردشگری خوزستان - نگاهی به ویژگی های زمین شناسی استان به صورت پیش رفته
وبسایت گردشگری خوزستان

با ما بصورت مجازی خوزستان را بگردید

نگاهی به ویژگی های زمین شناسی استان به صورت پیش رفته

یکشنبه 16 اسفند 1388


جایگاه و ویژگی های زمین شناسی
 
از نگاه زمین ریخت شناسی سه چهره مورفولوژیك، در استان خوزستان حاكم است. اول واحدهای كوهساز كه در شمال خاور استان قرار دارند. دوم واحدهای تبه ناهوری كه نواخی واقع پیرامون دزفول، رامهرمز، و اهواز را زیر پوشش دارند. سوم دشت های آبرفتی و پهنه های سیلابی كه زمینهای واقع در جنوب اهواز تا سواحل خارج فارس را تشكیل و نوعی زمین ریخت های نهشتی هستند. در ریختار گفته شده پدیده های تكتونیكی ، تركیب سنگ شناسی سازندهای زمین شناسی ، میزان تراكم و فرسایش پذیری سنگاه و بالاخره خاستگاه زایشی (فرسایشی - نهشتی ) نقش دارند.
   جایگاه ساختاری استان خوزستان در ایالت زمینساختی - رسوبی زاگرس است كه تاریخچه رسوبی و ساختاری ویژه ای بر آن حاكم است. بخش كوهستانی خوزستان نموه ای از توده های كوهستانی چین خورده یكپارچه است كه به لحاظ داشتن ویژگیهای سنگی و ساختاری خاص زاگرس چین خورده نام دارد. ولی در جبهه جنوب باختری این كوهستان به ویژه در پیرامون مسجد سلیمان ، جنوب غرب رامهرمز، كوه رگ سفید و در پهلوی جنوبی تاقدیس اهواز راندگی هایی به سمت جنوب باختر وجود دارد كه گاه جابجایی در خور توجه دارند به همین رو نام زاگرس چین خورده - رانده شده مناسب تر از زاگرس چین خورده است. حاشیه شمالی دشت خوزستان بخشی از یك ساختاری تكتونیكی شاخص است كه به آن فرو افتادگی (فروبار) دزفول گفته شده است. این فروبار نوعی حوضه پیش كمانی است كه در جنوب باختری جبهه كوهستان شمال خاور استان (خوزستان) تشكیل شده است. از خاصه های زمین شناسی این فروبار ستبرای زیاد رسوبات (16 تا 18 متر) است و یكی از نواحی نفت خیز استان است.
   حد فروبار دزفول و پلاتفرم عربی یك خط وارخ برآوردی است كه در حد جنوب خاوری استان (نزدیك كوه رگ سفید) از محیط آبی خلیج فارس وارد دشت آبادان می شود. پوشش آبرفتی ویژگیهای زمین شناسی پلاتفرم (عربی) را پنهان داشته ولی داده های منطه ای به ویژه ژئوفیزیكی نشان می دهد كه در این قسمت استان توالیهای رسوبی رخساره آواری دارند و در یك راستای شمال - جنوب. به صورت چین های بسیار باز با یالهای نزدیك به افق چین خورده اند.
   سازندهای زمین شناسی گستره خزستان به عنوان بخشی از زاگرس چین خورده رانده شده در شرایط رسوبی و تكتونیكی متفاوت تشكیل شده اند به همین رو بر حسب زمان و مكان تفاوتهای رخساره ای در خور توجه دارند. با تكیه بر سه عامل لیتولوزی، تكتونیك و سن سازندهای زمین شناسی، رخنمونهای سنگی استان را می توان به دو واحد تكتونواستراتیگرافی زیر تقسیم كرد.
   1- ردیف های ردیایی ژوراسیك - كرتاسه كه رخساره حوضه تتیس جوان را دارند. ردیف های مذكور عموماً در هسته تاقدیسها و در یك راستای عمومی شمال باختری - جنوب خاوری برونزد دارند.
   2- توالیهای همزمان با كوهزایی آلپی كه سن سنوزوئیك دارند و خاصه های آن معرف نهشته های انباشته شده در یك دریایی بسرونده به سمت جنوب است. توالی مورد سخن كه ممكن است دریایی و یا غیر دریایی باشند شامل چند واحد زیر است.
   اول ، ردیف های ائوسن (سازند بابده) و سنگ آهكهای دریایی اولیگوسن - میوسن (سازند آسماری) كه سنگ مخزن ذخایر نفتی استان را می سازد.
   دوم، واحدهای آواری - تبخیری میوسن موسوم به گروه فارس كه همزمان با كوهزایی آلب پایانی و در محیط های دریایی پسرونده تشكیل شده اند.
   ردیف های تبخیری موجود در پایه این مجموعه (سازند گچساران) سنگ پوش ذخایر نفتی استان خوزستان هستند.
   سوم، واحدهای آواری بعد از كوهزائی موسوم به كنگلومرای بختیاری كه معرف فرسایش های نسبتاً شدید بعد از كوهزایی آلپ پایانی است.
   و بالاخره باید از نهشته های آواری كواترنری یاد كرد كه حاصل هوازدگی سازندهای گوناگون اندك از قطعات سنگی به ابعاد، جنس و سن متفاون تشكیل شده اند.
   به جز دشت خوزستان كه نسبتاً آرام و فاقد توان لرزه خیزی است در نواحی كوهستانی استان به ویژه اطراف بهبهان ، توان لرزه خیزی بالا است كه گاهی با خسارت و ویرانی همراه است.
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها

Powered by WebGozar