تبلیغات
وبسایت گردشگری خوزستان - پل قدیمی لالی به زیر آب رفت
وبسایت گردشگری خوزستان

با ما بصورت مجازی خوزستان را بگردید

پل قدیمی لالی به زیر آب رفت

چهارشنبه 12 مرداد 1390

به دنبال آبگیری سد گتوند به عنوان بلندترین سد خاكی ایران، پل قدیمی و ارتباطی محور مسجدسلیمان ـ لالی به زیر آب فرو رفت و بخشی از تاریخ 105ساله نفت ایران از بین رفت.

از آنجا كه با آبگیری سد گتوندعلیا حدود 20 كیلومتر از جاده مسجدسلیمان به لالی در دریاچه قرار گرفته و مستغرق می‌شود، احداث پل بزرگ لالی و جاده‌های طرفین آنها با هدف جایگزین كردن محور موجود و برقراری ارتباط بین شهرهای مذكور و عبور لوله‌های نفت و گاز در منطقه به مرحله اجرا درآمد.

فرو رفتن این پل فلزی قدیمی كه سال 1329 روی رودخانه كارون و به منظور ارتباط 2 شهر نفتی لالی و مسجدسلیمان توسط صنعت نفت احداث شد؛ در حالی اتفاق افتاد كه ده‌ها تن از كاركنان بازنشسته و قدیمی صنعت نفت كه از این پل خاطرات تلخ و شیرین بسیاری داشتند، در لحظه غرق شدن این پل از تپه‌های مشرف بر جاده این لحظه را تماشا و گریه می‌كردند.

این پل به صورت خرپای فلزی با عرض 4 متر و قابلیت عبور خودروهایی تا وزن 30 تن روی سه پایه سنگی مرتفع ساخته شد و بیش از 61 سال سیلاب‌های خروشان رودخانه كارون را تحمل كرد.

پل لالی از نوع كابلی و دارای عرشه فلزی با پایه‌ها و پایلون‌های بتنی و كابل‌های تركه‌ای بوده و در ارتفاع 155 متری از كف رودخانه كارون ساخته شده است.

برای احداث جاده‌های جایگزین و پل لالی با مجموع 4/16 كیلومتر در شرایط بسیار سخت كوهستانی و با صعوبت بالای منطقه، 4 میلیون متر مكعب سنگ برداری انجام شده است.

خطر زیر آب رفتن آثار تاریخی در پشت دریاچه سد گتوند در حالی است كه مدیر مطالعات و دبیر كمیته آبگیری طرح سد و نیروگاه گتوندعلیا گفت: پژوهشكده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی طی نامه‌ای به مجری طرح سد و نیروگاه گتوند علیا، آبگیری این طرح را تا تراز 140 بلامانع اعلام كرد.

آرش محجوب افزود: با توجه به این‌كه مرحله نخست آبگیری سد تا تراز 140 پیش‌بینی شده، پژوهشكده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی آبگیری تا این تراز را بلامانع اعلام كرده است.

مدیر مطالعات طرح سد و نیروگاه گتوندعلیا در خصوص اقدامات انجام شده در این رابطه به مهر گفت: همزمان با عملیات اجرایی طرح سد و نیروگاه گتوند علیا در سال 85، قراردادی با پژوهشكده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی با موضوع بررسی‌های باستان شناختی در محدوده مخزن سد و شناسایی محوطه‌های باستانی منعقد و به دنبال آن در سال 86 این بررسی‌ها آغاز شد و سال 87 فصل نخست مطالعات نجات بخشی سد گتوندعلیا انجام پذیرفت.

وی افزود: این كاوش‌ها در مناطق دیگر نیز ادامه یافت؛ به طوری كه سال 89 بخش‌های دیگری حدفاصل مسیر مسجدسلیمان به لالی كه در مخزن سد گتوندعلیا مستغرق می‌شود، كاوش شد.

همچنین 23روستا پس از آبگیری سد گتوندعلیا از منطقه دریاچه سد جابه‌جا می‌شوند. با آبگیری این سد 375 خانوار از منطقه  جابه‌جا می‌شود.

آثار تاریخی پشت سد گتوند

به گفته وی، به زیر آب رفتن و غرق شدن بخشی از سرزمینهای کوه دشتی استان خوزستان به همراه شمار بیشماری از درختان (کنارستان) و گونه های گیاهی و جانوری، همچنین کشتزارهای دیم مورد استفاده، چراگاهها و... از مشکلاتی است که با ساختن سد گتوند علیا پدیدار می شود
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها

Powered by WebGozar