تبلیغات
وبسایت گردشگری خوزستان - ریشه لغوی خوزستان-نگاهی دیگر به تاریخ خوزستان
وبسایت گردشگری خوزستان

با ما بصورت مجازی خوزستان را بگردید

ریشه لغوی خوزستان-نگاهی دیگر به تاریخ خوزستان

پنجشنبه 21 مرداد 1389

نوع مطلب :گردشگری تاریخی، شهرهای استان خوزستان، 

تاریخ :

 

خوزستان یا  « شکرستان »  از دیرباز مهد تمدن و فرهنگ بوده و قابلیت‌های سرشاری در این زمینه داشته که تاریخ ،  گواه صادقی بر این مدعاست.

 

نام خوزستان :

 

درباره واژه « خوزستان » ،  معانی و تعابیر فراوانی وجود دارد که قدمت و دیرینگی این خطه را آشکار می‌سازد.  خوزی‌ها قوم اولیه ساکن این سرزمین بودند و با ایلامیان همتبار بودند.  بنابر سنگ نوشته داریوش بزرگ ،  در دوران هخامنشی ، خوجیا  (Khavjiaa   یا به پارسی باستان خشتره‌ پاو )  نام استان خوزستان بوده است. 

« ابن منظور »  به سال ۷۱۱ ه.ق. در « لسان العرب »  اشاره دارد:

  و الخوز جیل من الناس ،  اعجمی معرب ،  یعنی :  « خوز »  قوم یا قبیله ‌ای از مردم عجمند.  از سوی دیگر « خوز » را به معنی « شکر »  و  « نیشکر »  نیز معنا می‌کنند.  زیرا خاک حاصلخیز و بارور خوزستان ،  استعداد ویژه‌ای برای رشد این گیاه داشته و آنجا بهترین محصول نیشکر را به دست می ‌داده ‌است .

در کتاب « مجمع التواریخ و القصص »  خوزستان به نام  « حجوستان »  و  « حبوجستان و اجار »  آمده‌ است که به نظر می‌آید ،  برگرفته از زبان پهلوی با عناوین « حبوجستان »  و حوجستان است.  همچنانکه در بعضی از گویشهای رایج در این استان «  بختیاری  » برای ادای حرف  « خ »  از  « ح »  نیز بهره می‌گیرند.  بنابراین واژگان « اوج »،  « هوز »،       «هوج » ،  « حوز »  و  « خوز »  در سیر تحول و تطور لفظی با پسوند « ستان »  و  « اوجستان »  به تدریج بر اثر سایش تلفظ ،  از  « هوجستان »  به « خوزستان »  تغییری یافته ‌است .

در گویش های فارسی باستان و زبان پهلوی « او » به « هو » قابل تغییر است؛  مانند « اورمزد » ، « هورمزد »  و         « اوشمند » ، « هوشمند » همچنانکه  « هورداد و حورداد »  را « خرداد »  و « خورتات »  نیز گفته ‌اند. البته تا سالهای اخیر این اسامی را با حرف ( ح ) نیز می‌نوشته ‌اند. از سوی دیگر « یاقوت حموی » واژه « خوز » را با نامهای « خوز » و « هوز » و « اهواز » و « هویزه » هم ریشه می‌داند. « اهواز »  محرف واژه « اواز » و « اوجا » نیز هست که در کتیبه داریوش بیستون آورده شده و این نام در کتیبه نقش رستم « خواجا » یا « خوجا » حک شده که هزار سال پیش، مرکز حکومت نشین استان خوزستان بوده ‌است. پس از هخامنشی، در دوران اشکانی، ساسانی و تمام دوران اسلامی شوشتر مرکز حکومتی خوزستان بوده ‌است. در سال ۱۳۰۳ در پی شیوع بیماری وبا در شوشتر مرکز حکومتی خوزستان بمدت یکسال به دزفول و سپس به اهواز منتقل شد و تا کنون نیز اهواز است.

 

%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%B1%20%D9%85%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%AA
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها

Powered by WebGozar